W ramach konferencji EUIndTech2025 organizatorzy przygotowali sześć wyjazdów i spacerów studyjnych, których celem było pokazanie ciekawych miejsc Krakowa i Małopolski słynących z nowoczesnych rozwiązań technologicznych i przemian kulturowych.
Ekospalarnia
W ramach jednego z takich wyjazdów uczestnicy mieli okazję poznać działalność Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie. Dzięki temu przedsięwzięciu Kraków notuje mniej odpadów, więcej zielonej energii i więcej czystego środowiska. Ekospalarnia powstała jako odpowiedź na potrzeby ekologiczne i energetyczne Krakowa. Zakład umożliwia przekształcanie do 245 tys. ton odpadów wytworzonych przez mieszkańców Krakowa w ciągu roku. W wyniku spalania wyprodukowana zostaje ekologiczna energia elektryczna (około 100.000 MWh) i energia cieplna (około 1 mln GJ). Uczestnicy poznali proces przekształcania odpadów, od dostawy odpadów, przez termiczne przekształcanie, po zagospodarowanie odpadów procesowych.
ASTOR Innovation Room 4.0
Historia firmy ASTOR sięga lat 80-tych XX wieku, kiedy pięciu pasjonatów rozpoczyna działalność. Lata 90-te to pierwsze przełomowe inwestycje, projekty i kontrakty. W 2013 roku zostaje uruchomiony ASTOR Innovation Room 4.0 (AIR 4.0), którego celem jest prezentacja w praktyce pracy robotów. Uczestnicy wycieczki odwiedzili Showroom, który jest przeznaczony dla każdego – od technika i inżyniera, przez uczniów, studentów wszystkich kierunków, po maluchy i seniorów. Showroom prezentuje najnowocześniejsze rozwiązania związanie z cyfryzacją, automatyzacją i robotyzacją.
Krakowska Pijalnia Zdrojowa
To nowoczesny obiekt usytuowany w centrum Krakowa. Historia pijalni sięga końca XIX wieku, kiedy to Antoni Mateczny, podczas prac budowlanych natrafił na złoża wód siarczanowych. Już w 1905 r. utworzył własne uzdrowisko, które cieszyło się ogromną popularnością, nie tylko wśród mieszkańców Podgórza. Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej Antoniego Matecznego, podobnie jak dziś Krakowska Pijalnia Zdrojowa, położony był w otoczeniu zielonego Parku Zdrojowego, w którym znajdowały się alejki z ławeczkami, altany, a nawet malowniczy staw rybny. Uczestnicy naszej wycieczki mieli okazję zakosztować wydobywanej na miejscu wody mineralnej, a także poznali proces technologiczny wydobycia i uzdatniania wody.
Podgórze i Zabłocie
Od 1784 roku (przyznanie praw miejskich) do 1915 roku (wcielenie do Krakowa), Podgórze było dobrze prosperującym miastem. Podgórze posiada własny rynek – plac wytyczony w XVIII wieku u zbiegu dróg do Wieliczki, Kalwarii i Krakowa. Jego charakterystycznymi punktami są neogotycki kościół św. Józefa oraz magistrat. Podgórze łączy się z inną dzielnicą Krakowa, Kazimierzem, najstarszym zachowanym mostem im. Piłsudskiego, a od ponad dekady nowoczesną kładką pieszo-rowerową. Podgórze sąsiaduje także z inną dzielnicą, Zabłociem, do której udali się uczestnicy wycieczki. Zabłocie charakteryzuje się industrialną przeszłością, z licznymi fabrykami i zakładami produkcyjnymi. Po 1989 roku obszar ten przeszedł rewitalizację, a dawne tereny poprzemysłowe zostały przekształcone w biurowce, apartamentowce i przestrzenie kulturalne. Uczestnicy odwiedzili wciąż prosperującą Krakowską Hutę Szkła. To miejsce, w którym prezentowany jest proces formowania szkła oraz dostępna jest ekspozycja wyrobów szklanych.

