W ramach konferencji EUIndTech2025 organizatorzy przygotowali sześć wyjazdów i spacerów studyjnych, których celem było pokazanie ciekawych technologicznie miejsc Krakowa i Małopolski. Jedną z propozycji był wyjazd do Dobczyc, w których zlokalizowana jest infrastruktura ujęcia, uzdatniania i przesyłania wody zdatnej do picia dla aglomeracji krakowskiej.
Uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie od Zakładu Uzdatniania Wody (ZUW) „Raba”, który jest zarządzany przez Wodociągi Miasta Krakowa. Zakład rozpoczął działalność w 1974 roku, a woda pobierana była wówczas bezpośrednio z rzeki Raby. Dopiero 13 lat później, po wybudowaniu zapory pomiędzy górą zamkową a górą Jałowcową w Dobczycach, woda do Krakowa (60% miasta ma wodę z Dobczyc) i pobliskich miejscowości popłynęła ze Zbiornika Dobczyckiego. Obecnie powierzchnia zakładu obejmuje 29 ha.
O procesach technologicznych stosowanych przez zakład opowiadał pan Tomasz Żak, zastępca kierownika ZUW „Raba”. Procesy te polegają na wstępnym ozonowaniu wody surowej, koagulacji, sedymentacji, filtracji oraz dezynfekcji prowadzonej dwuetapowo z wykorzystaniem promieni UV oraz podchlorynu sodu. Zakład zaopatruje w wodę około 350 tys. odbiorców.
Kolejną atrakcją wyjazdu był rejs po Zbiorniku Dobczyckim zorganizowany dzięki uprzejmości Wodociągów Miasta Krakowa. Przewodnikiem był pan Adam Panuś, który opowiadał m.in. o samym zbiorniku, ujęciu wieżowym wody oraz okolicznych malowniczych widokach. Przez względy sanitarne zbiornik nie jest udostępniony do rekreacji.
Następnie uczestnicy mieli okazję przespacerować się ponad 600-metrową koroną zapory i wejść do wnętrza budowli, m.in. do komór znajdujących się poniżej dna zbiornika, a także do galerii zasuw. Tę część wycieczki poprowadził dyrektor zapory, pan Rafał Słonka. Zapora oraz Zbiornik Dobczycki zarządzane są przez Wody Polskie.

